ABD’nin İdai Kasırgası İle Savaşı

ABD’NİN İDAİ KASIRGASI İLE SAVAŞI

ABD’nin Louisiana eyaletinin en büyük şehri olan New Orleans çok büyük Idai Kasırgası etkisi altında. ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), Idai Kasırgası’nın Lousiana eyaletinde saatte 240 km hızla karaya ulaştığını bildirdi. En kuvvetli kasırga 5’inci kategoride yer alırken, en hafif kasırga ise 1’inci seviyede yer alıyor. Kasırga ile ilgili açıklama yapan ABD Ulusal Kasırga Merkezi, “Hızını artırdı ve dördüncü kategoriye ulaştı” duyurusunu yaptı. Büyük ve yıkıcı bir felaketin eşiğindeler. Binlerce kişi eyaleti terk ederken, yerel hükûmet tarafından şehri bırakamayan vatandaşlar için “son çare barınak”ları kurulmuştur ve burada kalmaları istenmiştir.  Eyaletin en büyük şehri olan New Orleans’ı 2005 yılında vuran Katrina Kasırgasında 1800 kişi hayatını kaybetmişti. Bu tarihten sonra kentte seller için önlem olarak setler kuruldu. Bu setler şu ana kadar işe yaramış durumda. Bölgede kasırganın etkisiyle sel ve su baskınları olacağı öngörülürken, bölge sakinlerine uzun süreli elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısı yapıldı. En az 3 gün boyunca yeterli olacak yiyecek ve su stoklama çağrısında bulunuldu. New Orleans’taki Luis Armstrong Havaalanı’nda tüm uçuşlar iptal edildi.

KATRİNA KASIRGASI

New Orleans şehrini 16 yıl önce  3. Seviyede vuran Katrina Kasırgasından daha güçlü olduğu düşünülen Ida Kasırgası şuan şehir için büyük tehdit oluşturmaktadır. Katrina Kasırgası nedeniyle şehrin yüzde 80’ini su basmış 1800’den fazla can kaybı yaşanmış, 100 milyar dolardan fazla maddi hasar meydana gelmişti. Katrina Kasırgası ile aynı günde karaya ulaşan Ida Kasırgası’nın şiddetli rüzgar ve okyanus kıyısında yüksek dalgalara sebep olarak bölgede yıkıcı olması bekleniyor.Ida Kasırgası’nın bugün Luisiana, Alabama ve Mississippi eyaletlerinde şiddetli fırtına şeklinde etkisini göstermesi beklenirken ara ara şiddetli hortumların da görülebileceği açıklamaları yapıldı. Tüm bunların yanı sıra eyalette 750 binden fazla haneye elektrik verilemiyor. Biden elektrik tedarikinin onarımının haftalar sürebileceğini söyledi.
Louisiana’da Covid-19 salgını sebebiyle sağlık sistemi üzerinde de bir baskı var. Eyalet, ülkede en yüksek vaka sayılarının görüldüğü üçüncü eyalet.Normalde böyle bir kasırganın güzergahındaki hastaneler de boşaltılırdı. Ancak şu anda tahliyenin yapılabilmesi için kullanılabilecek daha iç bölgelerdeki hastanelerde çok az sayıda boş yatak var.Vali Edwards, “Tahliyede hastaları götürebileceğimiz boş yatağımız yok. Eyalette de, eyalet dışında da” dedi. Şehir Çok büyük bir felaketin eşliğinde bulunmaktadır. Eyaletin ettiği zarar öngörülememektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir