İzmir Karaburun’da Bulunan Kum Zambakları Koruma Altında

İzmir Karaburun’da Bulunan Kum Zambakları Koruma Altında

Dünya üzerinde ender rastlanan ve nesli tükenmekte olduğundan dolayı Dünya Doğa Koruma Birliği’nce koruma altında bulunan kum zambakları, İzmir Karaburun’un cennet plajlarında Badembükü’nde yeniden çiçek açtı.         

Karaburun Belediyesi tarafından, insanların zarar vermemesi açısından koruma altında altında bulunan kum zambağına  zarar verenler hakkında 80 bin 465 TL idari para cezası uygulanıyor.

Karaburun belediyesi açmakta olan kum zambaklarının etrafını taşlarla örerek ve uyarı tabelaları asarak  sahilde zarar görmemesi için vatandaşların duyarlı olması yönünde dikkat çekmek istiyor. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “Badembükü plajımıza her türlü motorlu araçla giriş yapılmasını ve çadır kurulmasını yasakladık. Nesli tükenmekte olan değerlerimize karşı hassas olmamız ve onların da yaşam haklarına saygı göstermemiz gerekiyor. Dünyanın çok az ülkesinde görülen bu güzel bitkimizi Karaburunlular olarak iyi tanıyoruz. Onları gözümüz gibi korumak ve yaşamalarını sağlamak için hassas davranıyoruz.” dedi.

Sadece sıcak aylarda açıyor

Özellikle diğer zambak türlerinden farklı bir yeri olan kum zambakları kıyıda kumulların oluşmasında önemli bir etkiye sahip ve yılın sadece en sıcak aylarında çiçek açıyor.                                              

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını tercih eden kum zambakları, sıcak hava koşullarına dayanmaları sebebiyle üzerlerine kum geldikçe uzayarak kum tepelerinin oluşumunda önemli bir yere sahip olmalarıyla biliniyor.

Kum zambağı neden bu kadar önemli?

Mitolojik bir hikayeye sahip olan kum zambağı yanı sıra Eko turizme de katkı sağlıyor. Sahil şeridinde sıcaklığın en yüksek olduğu Haziran ayı ile ortaya çıkan bu zambak, Eylül ayının ortalarına dek canlılığını koruyor. Bu sıcaklıkta diğer bitkiler kururken bu zambak canlılığını devam ettirebiliyor. Hem görsel güzelliği hem de kokusu ile mükemmel olan bu bitki yaz sezonunu güzelleştiriyor. Kum zambağının cilde faydaları birçok faydası da bulunmaktadır.  Bu faydalarından birkaçı;

Ağrılı bölgeden ağrının azaltılması, diş ağrısı ve diş apsesine iyi gelmesi, parfüm yapımında kullanılması, selülit giderici olması, cilt yaşanmasını geciktirmesi ve kırışıklıkların azalmasını sağlaması, romatizmal ağrıları dindirmesi, kozmetik ürünlerinde kullanılması, cilt maskesi olarak kullanılabilmesi zambağın faydalarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir