Koronavirüs Bilim Kurulu Bugün Toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu Bugün Toplanıyor

 

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı ile koronavirüs salgınında son durum ve aşı gündemi değerlendirilmeye devam ediyor. Normalleşme takvimi için işaret edilen 1 Haziran tarihinin yaklaşmasıyla beraber gözler bu haftaki Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararlarına çevrildi. Milyonları ilgilendiren kritik toplantının ana gündem maddesini koronavirüs aşılama süreci ve Türkiye’nin normalleşme takviminin oluşturması bekleniyor. Toplantıdan çıkacak kararlar da Kabine Toplantısı’nda değerlendirilecek. Peki, Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman? İşte, Bakan Fahrettin Koca’nın açıklamaları ve toplantının tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler…

Bilim Kurulu Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 16:30’da video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saat 18.00’de açıklama yapacak.

Bakan Koca’nın Son Açıklamaları

20 Mayıs tarihinde yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aşılama takvimi ve şu ana kadar yaş gruplarındaki aşılama oranına ilişkin soru üzerine Koca, şu an 55 yaş üstünün yanı sıra sağlık çalışanları, emniyet, güvenlik güçleri ve öğretmenler gibi riskli grupları aşılamaya devam ettiklerini hatırlattı. Koca, Türkiye’de gelecek ay Sinovac aşısı dışında ilave 30 milyon BioNTech aşısı olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Sinovac aşısı için de önümüzdeki bir hafta veya 10 gün içerisinde beklediğimiz bir miktar var. Dolayısıyla biz haziran ayında BioNTech aşısıyla birlikte ve şu an ayın 14-15’ine kadar 14,2 milyon olarak söylendi, aşının geleceğini biliyoruz. Hızla aşağı doğru önce 50, sonra 45, 40 ve haziran ayında 30 milyon aşıyla birlikte 20 yaşa kadar, eğer bu şekilde, bu tedarikte sorun yaşanmaz devam ederse, peyderpey inmek istiyoruz. Onun dışında aşılama oranıyla ilgili şu an toplamda 65 yaş üstünde yüzde 84’e kadar ulaşmış durumda. Biz bunun yüzde 90 ve üzeri olmasını istiyoruz. O nedenle özellikle açılan 55 yaş üstü tanımlanan grubun, insanımızın aşı noktasında beklemeden en erken dönemde aşılarını olmalarının önemini ifade etmek istiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir