Küresel Isınmanın Yangınlara Etkisi.

Günümüzde Türkiye’nin doğusunda yaşanan sel afetleri, Kuzey’inde felakete ulaşan heyelan paniği ve Akdenizi sarsan yangınlar endişe verici boyuta geliyor. Bütün bu gelişmeler bir yandan küresel ısınmanın etkisiyle ortaya çıkabileceğini düşündürüyor. Bir yandan atmosfere karışan gazlar da yanında havaya karışıyor.

Zehirli gazların atmosfere karışmasıyla sağlığımız ciddi derecede etkileniyor mu?

Yangın sonucu açığa çıkan karbonmonoksit, karbondioksit ve çeşitli materyallerin yanmasıyla açığa çıkan bileşenlerin birçoğu havaya karışıyor. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu bileşenler sinir sistemi, dolaşım sistemi ve diğer sistemlerimizin düzenini bozarak zamanla akut hastalıkların açığa çıkmasına neden oluyor. Bunlar kalp krizi, felç vb. risklere yol açabiliyor. Solunum sonucu akciğerleri ve nefes yollarını tahriş etmekte, hücrelerin yapısını bozmaya yol açabiliyor. Ormanlarımıza atılan cam, plastik veya petrol ürünlerinin uygun koşullarda toplanması ve yok edilmesi gerekiyor. edilmezse bu tür sorunların baş tacı haline geliyorlar                                

Yangınla birlikte artan sıcaklar Küresel ısınmayı nasıl etkiliyor? 

Son zamanlarda karşılaştığımız yangınlarda uzmanlar Türkiye’de karşılaşılan sıcaklıkların havadaki ısı yoğunluğunu artırdığına işaret ediyor. Hava sıcaklarının artması da yanında yangınların söndürülmesini güçleştiriyor. İnsan etkisiyle artışa neden olduğumuz sıcaklıkların gelecek yıllarda bize olumsuz yönde dönüşü olabileceğini gösteriyor. Bu durumda doğayı ve geleceğimizi korumak adına iklime dost bir şekilde yaklaşmalı ve onu korumalıyız.  

Euronews’deki habere göre “İki yıl, beş yıl, 10 yıl beklemeyi göze alamayız” şeklinde konuşan Sharma, hâlâ zaman olduğunu ancak çok geç olacak ana tehlikeli bir şekilde yaklaşıldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli raporunun gelecek 10 yılın iklim eylemi açısından niçin kesinlikle belirleyici olması gerektiğini henüz anlamayanlar için bir alarm olacağını ifade etti.”

Zaman bizi etkisi altına almadan, biz onu kontrol ederek geleceğimizi sağlıklı bir şekilde koruyabiliriz. Aksi takdirde geleceğimizi risk altına atmış ve bizden sonraki nesile bir dünya bırakamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir