Manisa’daki Marmara Gölü Kuruma Noktasına Geldi!

Manisa’daki Marmara Gölü Kuruma Noktasına Geldi!

Manisa’daki Saruhanlı, Salihli ve Göl Marmara ilçeleri arasında bulunan Marmara Gölü’nde sular buharlaşma, aşırı sıcaklar ve kaçak sulama nedeniyle kuruma ile karşı karşıya kaldı. Göl kıyısındaki kırsal Tekelioğlu Mahallesinin muhtarı Selim Selvioğlu, “Yağışlar da yetersiz olunca gölümüz tamamen kurumak üzere, kurudu da” dedi

Göl alanının tarım arazilerinin işgali ve kaçak sulanmasında kullanılanların yetkililerce belirlenip gerekli cezai işlemlerin yapılması için kaymakamlıklara bildirildiği   teyit edildi.

DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, İzmir Büyükşehir Belediyesinin de Gördes Barajı’ndan 1 milyon metreküp suyu Marmara Gölü’ne verme talebini değerlendirdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

 “‘Bu konuda kapsamlı bir teknik çalışma yapılması gerektiğini, Gördes Barajı’ndan salınacak 1 milyon metreküp suyun, toprak kanal ve tabii dere yatağından yaklaşık 33 kilometre yol katederek göle ulaşacağını, bırakılacak suyun uzun bir dönemdir suya aç olan bu güzergahta yatağın doygunluğa geçtikten sonra akışa geçeceğini, dolayısıyla 1 milyon metreküp suyun tamamının göle ulaşamayacağını, ulaşan kısmının ise sıcak geçen bu aylarda hızlıca buharlaşabileceğini, bu hususların ve İzmir’in içme suyu ihtiyacının da göz önünde bulundurularak talebin yeniden değerlendirilmesini’ istedik.”

Balıkçılık bitince göçler arttı!

İlçede bulunan 7 mahallede 2 bin vatandaşın geçimini sağladığı gölde kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitti.  Göçmen kuşların terk etmeye başladığı gölde, inekler otlamaya başladı. Zemininde derin yarıkların oluştuğu göl çevresinde yaşayan bölge halkı, üzüntü yaşıyor.

Tekelioğlu Mahalle Muhtarı Selim Selvioğlu, “Gölümüz son 2 senedir yaşanan kuraklıklardan dolayı, gerekli önlemlerin alınmamasıyla bu hale geldi. Son 2 senedir kurumaya yüz tutmuştu, bu sene de tam anlamıyla kurudu sayılır. Şu an yüzde 5’lik kısmında su kaldı, göl ile ilgilenen yok. Mahallemizin yüzde 80’i balıkçılıkla geçiniyordu. Çevre mahallelerde de balıkçılık yapan çok insan vardı. Şu anda su olmadığı için insanlar mağdur olmaya başladı. Olumsuz etkileri de görülmeye başlandı. Mahallemizden şu an yavaş yavaş göç başladı.” diye konuştu.

Geçimini balıkçılıkla sağlayan Tekelioğlu Mahallesi sakinlerinden Bülent Erefe, “Göl kurudu, çare arıyoruz. Balıkçılık yaparak geçimimi sağlıyordum. Şu an göl kuruduğu için boştayım. Yapacak bir şeyim yok, bu şekilde devam ederse göç etmeyi düşünüyorum. İl merkezine giderek bir iş bulup çalışacağım.” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir