Palamutbükü Gezi Rehberi

Palamutbükü Gezi Rehberi

Palamutbükü, Muğla‘ya bağlı olan Datça ilçe merkezine 30 kilometre mesafede olan bir ilçedir. Datça Yarımadası’nın Akdeniz’e bakan kısmında mavi ile yeşilin birleştiği küçük bir koyu ifade etmektedir. Adını burada yetişmekte olan palamut ağaçlarından almış olan Palamutbükü’nde çağımızda palamut ağaçlarının yerini daha çok badem ağaçları ile birlikte zeytin ağaçları almıştır.Palamutbükü uzun bir kumsala sahiptir. Palamutbükü’nün nerede olduğunu, Palamutbükü’ne nasıl gidilebileceğini ve buranın hangi özelliklere sahip olduğunu merak ediyorsanız bu konu hakkında sizin için araştırma yaptık. Palamutbükü Muğla’nın en önemli olan ve en bilinen bölgelerinden bir tanesi olmaktadır. Tatilciler bu alan içerisinde keyifli vakit geçirerek tatil deneyimleri yaşamaktadır. Bu koyda çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır.

Palamutbükü’ne Nasıl Gidilir?

Datça’nın merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta yer alan Palamutbükü ilçesi, Marmaris’e yetmiş iki kilometre, Bodrum Havalimanı’na doksan kilometre, Dalaman Havalimanı’na yüz elli beş kilometre, İzmir’e üç yüz elli kilometre, Ankara’ya sekiz yüz yirmi kilometre ve İstanbul’a ise dokuz yüz elli kilometre mesafede bulunmaktadır.Palamutbükü’ne en yakın olan havaalanları Milas-Bodrum Havalimanı ile beraber Dalaman Havalimanı olmaktadır. Bodrum’dan kalkan feribotlar aracılığı ile Datça ve Bodrum arasında özel olan araçlar ile feribotla seyahat edebilmek mümkün olmaktadır.

Palamutbükü’ne Kara Yolu İle Ulaşım Nasıldır?

Palamutbükü’ne karayolu ulaşım sağlayabilmek için ilk olarak Datça’ya gelip buradan da koya ulaşmak gerekmektedir. Şahsi araç ile birlikte İstanbul’dan yaklaşık olarak on üç saat civarında, Yalova, Bursa, Susurluk, Salihli, Nazilli, Muğla ve son olarak da Marmaris üzerinden Datça’ya ulaşmak mümkündür. Ankara’dan ise Afyon’dab başlayarak Denizli, Muğla ve Marmaris üstünden yaklaşık olarak on iki saatte Datça’ya ulaşım mümkün olmaktadır. Marmaris Yolu üzerinden Datça’ya gelirken, Dörtyol Mevkii üzerinden sağdan devam ederek direkt olarak koya ulaşılabilmektedir.

Palamutbükü’nün Genel Özellikleri Nelerdir?

Datça Yarımadası’nda yer alan Palamutbükü, oldukça temiz olan bir denizi ile bilinmektedir. Koyun uzun ve taşlık yapıda olan bir sahili bulunur. Palamutbükü aynı zamanda yatlar ve tekneler için de özel olan bir limana sahiptir. Palamutbükü içerisinde iki tane köy bulunur ve bu yerlerde de badem ile beraber zeytin yetiştirilmektedir. Sahil boyunca devam eden restoranlarda çok çeşitli ve yöresel olan yiyecekleri tatma imkanı da mevcut olmaktadır.

Palamutbükü’nde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Palamutbükü içerisinde gezilebilecek çok sayıda alan bulunmaktadır. Datça Yarımadası’nın badem ağaçlarının arasında yer alan Palamutbükü, 52 bükün ve koyun bulunduğu Datça’da, en çok ziyaret edilen ve bilinen yerlerden bir tanesi olmaktadır. Yassı Tepe, etkileyici bir manzaraya sahip olan bir bölgedir. Yassı Tepe’nin bir bölümünde Gökova Körfezi bulunur, başka bir bölümünde ise Bodrum Yarımadası ile birlikte Kndios tepeleri yer almaktadır. Gezilmesi gereken yerlerden bir başkası da Palamutbükü Plajı’dır. Bu plaj herkes tarafından bilinmekte olan bir plajdır. Buna rağmen Palamutbükü hala doğallığını korumaya devam eden bir yer olarak kalmaktadır. Liman da gezilecek bir başka alandır. Teknelerin barınağı şeklinde olan Palamutbükü Limanı içerisinde yürüyüş yaparak vakit geçirmek mümkün olmaktadır. Palamutbükü, Datça’nın yine en çok bilinen ve tatilciler tarafından sıklıkla ziyaret edilmekte olan bük ve koylarından Ovabükü, Kızılbük ve Hayıtbükü ile bir hayli yakın mesafede bulunmaktadır.

Palamutbükü Plajı’nın Denizi Nasıldır?

Palamutbükü Plajı’nın sık sık tercih edilmesindeki en büyük faktör berrak bir yapıya sahip olan denizi ile birlikte yeşilin tonlarını barındıran ağaçları ve yassı çakıllı nitelikte olan sahil şeridinin bulunmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Sahilde birkaç metre yürüdükten sonra ise kumlu olan sahil bölümlerini görmek mümkün olmaktadır. Denizinin hızlı bir şekilde derinleşmesi ve suyunun soğuk olması nedeni ile yüzmek için en ideal olan noktalardan bir tanesini oluşturmaktadır.

Palamutbükü’nde Yapılacak Olan Aktiviteler Nelerdir?

Palamutbükü içerisinden çok sayıda aktivite yapmak mümkündür. Bunlardan birkaç tanesi şu şekilde sıralanabilir: Palamutbükü’nden kalkmakta olan günü birlik tekne turlarına katılmak mümkündür. Bu durum araba ile gidilemeyen Datça’nın koylarını görme şansını ortaya çıkarmaktadır. Palamutbükü Plajı’nda içerisinde yüzerek ya da kitap okuyarak vakit geçirilebilmektedir. Palamutbükü’ne yakın olan Akvaryum Plajı’na yürüyerek gidilmektedir. Burada da denize girmek mümkündür. Palamutbükü’nde pazartesi ile perşembe günleri içerisinde kurulmuş olan yöresel pazarı ziyaret ederek organik olan ve doğal nitelikli ürünlerden satın alma imkanı bulunmaktadır. Palamutbükü’nün sahil caddesi üzerinde akşam yürüyüşü yapılarak buradaki restoran veya kafelerde oturma imkanı vardır. Datça’da ve Palamutbükü’nde yetişebilen badem aromalı olan ürünler satın alınabilmektedir. Palamutbükü Hatırası noktasında ise begonviller ile birlikte fotoğraf çekinilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir