Son dakika: Selahattin Demirtaş’a 2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası!

Son dakika: Selahattin Demirtaş'a 2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası!

 

Son dakika haberine göre, HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde Yüksel Kocaman’a yönelik “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandığı davada son karar çıktı.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, sanık Demirtaş ile tutuklu bulunduğu cezaevinden video konferans yöntemiyle bağlantı kuruldu. Sanık ve müşteki Kocaman’ın avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu. Üzerine atılı suçlamaları reddeden Demirtaş, davanın politik olduğunu savundu. Başka suçtan yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki savunmasında dile getirdiği “Ben bunu kimsenin yanına bırakmam, hesap sorulacak.” sözlerinden dolayı hakkında dava açıldığı belirtilen Demirtaş, hukuk önünde hesap sormayı kastettiğini öne sürdü. Selahattin Demirtaş, mütalaaya karşı yönelik yaptığı savunmasında, “2019 yılında ben ve Figen Yüksekdağ sıfır delille tutuklandık. Hakkımızdaki sanık beyanları bile dosyaya 5-6 ay sonra gönderilmiştir, oysaki ben sadece suç ithamında bulunmuşum. Bu olanlara karşı ben ”Adalet önünde bunun hesabını soracağım” dedim. Bugün mahkemenizde bana beraat kararı verilmesini bekliyorum herhangi bir suç unsuru yok” ifadelerine yer verdi. Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan bugüne kadar Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Başak Demirtaş: Gün Gelecek Hukuk Her Bir Vatandaşa Lazım Olacak!

Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, 2 yıl 6 ay hapis cezasına yönelik, “Her gün açığa çıkan vahim iddialarla ilgili tek bir soruşturma bile açılmazken, bugün Selahattin’e, “Bunların hepsinin hesabını yargı önünde vereceksiniz” dediği için 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Gün gelecek, hukuk herkese lazım olacak!” diye tepki gösterdi. Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman ise, “Demirtaş’a, ikinci tutuklamasını organize eden Başsavcı Yüksel Kocaman’a “hukuk önünde hesap vereceksin” dediği için 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Hiç bir önemi ve anlamı yok. Hukuk önünde hesap vereceklere sadece 3 kişilik bir hakim heyeti daha eklendi!” ifadelerini kullandı.

Beraat Talebi’nde Bulunuldu

Sanık avukatları da müvekkilinin ifadelerinde suç unsuru bulunmadığını iddia ederek, beraat istedi. Beyanların ardından hükmü açıklayan mahkeme, Demirtaş’a “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir