Qualcomm Apple Karşı Davayı Kazandı

Qualcomm Apple Karşı Davayı Kazandı

Qualcomm kazandı. Apple, işlemci üreticisi Qualcomm’a haksız rekabet ve telif hakkı davası açtı ve tam 1 milyar dolar tazminat talebinde bulundu. Apple telif davasını kaybetti böylelikle sanallaştırmanın önü açılmış oldu.

Apple işlemci üreticisi olan Qualcomm‘a 2017 yılında haksız rekabet ve telif hakkı davası açmış ve tam olarak 1 milyon dolar tazminat talebinde bulunmuştu. Apple’ın şikayeti ödenilen lisans ücretinin Qualcomm firmasının diğer firmalardan talep ettiği ücretle aynı olmamasıydı. San Diego merkezli Qualcomm, iPhone için çip tedariğinde kendini tekel konuma getirdiği ve Apple’ın diğer çip üreticileriyle de anlaşmaması için rekabete engel olan bazı adımlar atmakla suçlanmıştı. Açılan davada apple kötü haber aldı. Davalı olan startup firması mahkeme tarafından haklı bulundu. Sanallaştırma üzerine çalışmalar yapan bu startup, kullanıcılara sanal bir iOS kullanımı sunmuş ve güvenlik araştırması yapma imkanı sağlamıştı.

Startup’ın bu geliştirmesini yargıya taşıyan Apple, telif haklarının ihlal edildiğini iddia etti. Ancak yerel yargıç Apple’ı haksız bularak Corellium’um geliştirdiği sistemin telif haklarını ihlal etmediğine karar verdi. Bu durum kullanıcılara sanal ortamda iOS üzerinde çalışma imkanı sağlayacaktır. Firmanın geliştirdiği sistem sayesinde bilgisayarlar üzerinde iOS işletim sistemi sanallaştırılması yapılabiliyor. Bu da işletim sistemi üzerinde zafiyetler (güvenlik açıkları) için yapılan çalışmayı kolaylaştırıyor. Sanallaştırma ise kolay olarak, bir işletim sistemi yahut bir bilgisayar üzerinde farklı bir işletim sisteminin çalıştırılması olarak tanımlanabilir. Apple telif davası için haksız bulundu.

Pek çok kez Apple’ın mahkemeye intikal ettirdiği olayın varlığı bilinmekteydi. Fakat bundan sonra yaşanan gelişme startup firmasını ve geliştiricileri memnun edecek. Apple bu memnuniyetten bazı kötü sonuçlar doğabileceğinden endişeli Qualcomm şirketi tarafından hackerlara avantaj sağlanacağını savunsa da güvenlik araştırmaları için onay çıktı. Apple, startup’ın geliştirdiği sistemi kullanılarak iPhone’lar üzerinde zafiyetler ortaya çıkabileceğini ve bu zafiyetlerin hackerlar tarafından kullanılabileceğini belirterek kendini savunması üzerine mahkeme yargıcı bu tezi samimiyetsiz olmamakla birlikte şaşırtıcı olarak yorumladı. Apple telif davası için verilen nihai kararın sonucunda corellium şirketinin adaletli bir şekilde kullanım sağladığını, bu sayede Apple’ın güvenlik girişimine karşı kalıcı ihtiyati önlem talebinin reddedilğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir