Vücudumuzu Stres ve Ağrıdan Kurtarmanın Kolay Yolları

Vücudumuzu Stres ve Ağrıdan Kurtarmanın Kolay Yolları

 

Vücudumuzu stresten kurtarmak tam anlamı ile mümkün olmasa da bu konuda çabalamak önemlidir. Araştırmalar, stresin bir kişinin zihinsel ve fiziksel durumunu etkileyen birbirinden farklı sağlık problemlerine neden olabileceğini söylüyor. Hepimiz zaman zaman sebepsiz yere uykulu, bitkin ve aşırı duygusal hissederiz. Tüm bu gelişmelerin nedeni aşırı stres olabilir. Vücudumuzu hem stresin neden olduğu fiziksel ağrılardan kurtarmaya hem de stresin oluşumunu engellemeye yardımcı olacak birkaç faydalı yöntemi sizin için derledik. İşte detaylar…

1. Bel Ağrısı İçin Ayak Masajı

Ağrıyı hafifletmek için bacakların ve ellerin belirli bölgelerini uyarma uygulamasına refleksoloji denir. Bilim adamları refleksolojinin etkinliği hakkında farklı görüşlere sahip. Bununla birlikte, birkaç çalışma, refleksolojinin stresin neden olduğu vücut ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğunu doğrulamaktadır. Araştırmalar, ayaktaki belirli bölgelerin uyarılmasının kronik sırt ağrısını geçirmek için sıradan bir masajdan daha etkili olduğunu gösteriyor.

2. Yüz Masajı

Yüzdeki gerginlik bir başka stres belirtisidir. Çene ağrısı, diş gıcırdatma, dudak titremesi veya boyun ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, birkaç kolay masaj tekniği, yüzünüzü rahatsızlıktan kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Masaja yüzünüze yağ damlatarak başlayın. Parmaklarınızı ve avuç içlerinizi kullanarak yüzünüze masaj yapın, çeneden yukarı hareket ettirin ve elmacık kemiklerine de yukarı doğru masaj yapın. Alt göz kapağınızı yukarı doğru ve şakakların etrafında çekerek göz çevresinde dairesel hareketler yapın. Burnunuzu sıkın ve parmaklarınızı yukarı ve aşağı hareket ettirin. Yüzünüzün her tarafına hafifçe vurun.

3. Aromaterapi

Aromaterapi, kişinin fiziksel ve zihinsel durumunu iyileştirmek için doğal aromalar kullanan bir tedavidir. Aromaterapi’de doğru etkiyi görmek için vücudumuzu tam anlamıyla tanımak gerekir. Aromaterapi’de kullanılan yaklaşık yüz uçucu yağ vardır ve her birinin kendine özgü özellikleri ve faydaları vardır. Herhangi bir esansiyel yağı doğrudan cildinizde kullanmadan önce şişedeki talimatları okumayı unutmayın. Çünkü bazıları cildinizi ciddi şekilde kurutabilir veya başka olumsuz yan etkilere sahip olabilir.

4. Sakız Çiğneyin

Stresin neden olduğu kaygıyı gidermenize yardımcı olabilecek bir çözüm de sakız çiğnemektir. Araştırmacılar 50 gönüllüyü 2 gruba ayırdılar. Bir grubun günde iki kez sakız çiğnemesi istendi. Diğer grup ise sıradan hayatını yaşıyordu ve o süre boyunca sakız kullanmadı. 2 hafta sonra, sakız çiğneyen grubun stres seviyeleri, çiğnemeyenlere göre önemli bir farklılık gösterdi.

5. El Masajı

Vücudumuzu bilmek ve yaşadığı gerginliği azaltmak için kullanabileceğiniz bir diğer araç da el masajıdır. Sadece birkaç hızlı ve kolay adımda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

6. Stresi Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

ABC modeli veya ABC tekniği, Bilişsel Davranışçı Terapi kavramının bir parçasıdır. Hayatınızda meydana gelen olayları analiz etmenizi ve sonuç olarak duygusal tepkinizi kontrol etmenizi sağlayan psikolojik bir terapidir. Bu terapiyi ortaya atan bilim adamı Albert Ellis, olayla ilgili gerçekçi olmayan yorumumuzun olaya ilişkin olumsuz bir algı oluşturduğuna ve duygularımızı etkilediğine inanıyordu. Duygusal tepkinizin nasıl çalıştığını ve olumsuz duygularınızı tam olarak neyin tetiklediğini anladıktan sonra, olaya karşı davranışsal ve duygusal tepkinizi kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

7. Aşamalı Kas Gevşemesi

Stresin fiziksel etkileri için Progressive Muscle Relaxation adı verilen bir teknik kullanabilirsiniz. Bu teknik, stresin neden olduğu gerginlikten kurtulmaya yardımcı olur.

8. Nefes Teknikleri

Stresli anlarda nefes almak çok önemlidir. Kaygı yaşadığımızda, aniden nefessiz kaldığımızı fark ederiz. Stresi tam olarak yaşadığınızda durdurmak ve stresli bir günün ardından rahatlamak için kullanabileceğiniz nefes teknikleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir